Embed

PKK'YLE DEVLET ARASINDA BAŞLAYAN YENİ SİYASAL SÜREÇ VE BUNU

PKK'YLE DEVLET ARASINDA BAŞLAYAN YENİ  SİYASAL SÜREÇ VE BUNUN İLERİDE  DOĞURACAĞI MUHTEMEL YENİ SİYASAL GELİŞMELER

Kürtlerle barışmak isteniyorsa savaşın nedenine bakmak lazım. Savaşın her    ne kadarda tek bir nedeni yokmuş gibi görünse de; görünen birden fazla nedenler yanıltıcıdır. neden gibi görünen diğer tüm faktörler neden gibi görünse de  onlar sadece asıl nedenin türevleridir. Sistem ve onun sözcüleri tarafından Kürt sorunu diye tanımlanan sorun, kürdistan sorunu olduğunda ve buna bağlı gelişen diğer tüm sorunlar, ancak sorunun gerçek kaynağı ortadan kalktığı zaman biter. "Gerçek sorunun türevleri olan diğer tüm sorunlar ortadan kalksa bile; sorunun özü olan kürdistan'ın işgal edilmişliği sorunu sürdüğü sürece kalıcı bir barış sağlanamaz".
kalıcı bir barışın yolu, kürdistan üzerindeki işgal halinin son bulmasıyla mümkün olur. kürtler ne bir kabile ne de bir tarikattır; Öcalan'ın beni muhatap alırsanız "sorunu çözerim. sorunu ancak ben çözerim." yaklaşımı sistem içi geçici çözümler üretmenin ötesine geçemez... kürtler bir tarikat yada cemaat değil, öyle olmadığı içinde Öcalan'ın talepleri olan demokratik haklar vs karşılansa bile; güney kürdistan'da olası bir bağımsızlık durumu tüm kürdistanla birlikte kürdistan'ın en büyük parçası olan kuzey kürdistan'ı da bağımsızlık yolunda etkileyecektir.
PKK'nin etkisini Kürdistan'da her zaman aynı seviyede sürdüremeyeceği gerçeği; ya bu etkiyi artırarak yada bu etkiyi büyük oranda kaybederek devam edeceğine kuşku yok. PKK türk devletiyle bir barış(!) sağlarsa şayet(çok zayıf bir ihtimal gibi görünüyor.): güç kaybetmesi çok büyük ihtimaldır. çünkü kendisine toplumsal desteği sağlayan savaşçı imajı ve toplum nezdinde ki savaşan, elinde silah olan ve birçoklarına (yanılgı içinde olanlara )göre hala bağımsızlık mücadelesi veren bir örgüt imgesini de yok edecektir. 
Aynı zamanda PKK içinde siyaset yapan liberalinden tutunun da en muhafazakarına kadar olan  o siyasi  yelpazede  dağılacaktır ve PKK'yi terk edip kendi dünya görüşlerine daha yakın olan partilere geçeceklerdir yada kendi partilerini kuracaklar, ve bunun sonucunda PKK'nin kuzey kürdistan sorununda tek söz sahibi olan konumunu sürdürebilir olmaktan çıkaracaktır.
Gelişecek yeni dönemde  mutlak anlamda yeni ve ulusal talepler bakımında daha ilerici olan söylemler kitle nezdinde daha itibar görecektir. Bu da PKK'nin uzlaşmacı politikaları sonucunda ortaya çıkan yeni imgesinden dolayı; kürtleri daha çok "ilerici" "söylemlere sahip olanlar"a yöneltecektir.  yeni süreçte Abdullah Öcalan'ın talepleri karşılanırsa; kürdistan'ın geleceğinde öyle görünüyor ki isalmcı muhafazakar kürtler daha çok söz sahibi olacaklardır.  Böyle bir durumda kürd toplumunda yeni yeni gelişmeye başlayan demokratik anlayış  ve kadınlara yöenlik gözle görülür olumlu durumu geriletecektir.  
bunların hiç biriside olmayabilir fakat bugün ki durumda olmayacaktır.
Ercan yıldız

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !