Embed

KÜRDİSTAN ÖZGÜLÜNDE SİLAH GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRDİ Mİ?

 

PKK'nin silah bırakma meselesi, Türk ve Kürd tarafında çokça konuşulan ve tartışılan bir konu... genelde türk tarafında özelikle'de burjuva çevrelerde şu yaklaşım hakim:''silah bir çözüm aracı değildir, silahı bir mücadele aracı olmaktan çıkarıp, siyasetle mücadele'' etmenin doğru olduğu yönünde kürdlere nasihatler (!)oluyor!
İşbirlikçi, cılız kürd burjuvazisiyle,  yalaka, şakşakçı  kürd aydınları tarafından da desteklenen bir öneri olarak kürd toplumunu manipüle etmek adına burjuva yayın kanalarında ve görsel medyasında silahın gereksizliği ve  çağının geçtiği ile alakalı uzun-uzadıya konuşmalarına şahit oluyoruz.
 
silahın çağının geçmediği mutlak bir gerçektir. hata dünya gittikçe daha çok silahlanıyor. ABD, Çin, Rusya, vs gibi ülkelerin silahlanma oranlarına ve kürdistan'ı ilhak eden ülkelerin silahlanmalarına baktığımız zaman, silahın öneminin gittikçe artığını görüyoruz. bu kapitalist dünyanın en temel gerçeğidir.
 
orta ve yakındoğu özgülünde silah hangi boyutta olursa olsun, bir halk için vazgeçilmezdir. silahsız halklar her zaman katliam ve soykırımlara maruz  kalırlar.  silahlı oldukları zaman uğramayacakları anlamına gelmese de, kendilerini beli boyutlarda savunmalarını sağlamanın ötesine geçmese de, yinede önemlidir silah. 
 
''Silahı bırakın, siyaset yapın; silahla sorunu çözemezsiniz, çözümün yolu parlamentodur.'' gibi söylemlerle kitlerler'in kafasının bulandırmaya ve silah gerçeğini devre dışı bırakıp kürdleri savunmasız bir duruma getirmek istiyorlar.
 
kürdistan'ın, ilhakının temelinde silah yok mu?  kürdistan üzerinde ki çok uluslu, ilhak
gelişmiş silahları bir örünü değil mi? eğer, silah sanayisi bu kadar gelişmemiş olsaydı, kürd ulusunun ulaşmış olduğu bilinç ve kürd kimliğinin  toplumsallaşması karşısında, ilhakçılar-ilhaklarını sürdürebilirler miydi? 
kürdistan hangi araçlarla ilhak edilmişse, kürdlerin, o araçları kullanmaları hem meşru, hemde bir zorunluktur.
orta ve yakındoğu'da silah en geçerli,mücadele ve siyaset aracıdır. burası bir belçika, bir isveç değil...
burası, kürdistan'dır. yıllarca istilaya maruz kalmış, teslim olmamış direnmiş-direniyor... bir çok defa kendi içinde ihanette uğramış ve biz diyoruz ki (kimseye bir suçlama olarak anlaşılmasın, bazı ihanetlerde istem dışı olur!)ihanetler artık son bulsun!
kürdistan'ın jeopolitik konumu, tüm mücadele araçlarını eksiksiz kullanmasını gerektiriyor. bu araçların herhangi birinden yararlanmamak, gelecek nesillerin omuzlarına bırakacağımız, ağır bir mirası beraberinde getirecektir! bize bırakılan mirası, biz geleceğe taşımamalıyız!

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !